جنبش Tiny House

 TINY HOUSEجیست ؟ این ایده و جنش چیست ؟ چرا انسان ها این خانه ها را انتخاب میکنند و زندگی اینچنینی به جه معناست ؟

سال هاست که گرایش به خانه های کوچک به جنبش اجتماعی بدل شده است . مردمی هستند که انتخاب میکنند محل زندگی خود را کوچک کرده و ساده تر کنند. انسان هایی که فلسفه ی این نوع خانه هارا پذیرفته اند و سبک زندگی آزادانه و راحت را در آن ها یافته اند .

زندگی در این نوع خانه ها چیزی فراتر از زندگی در مکانی کوچک است اگرچه زندگی در خانه کوچک بخشی از آن به حساب می آید .

ابعاد و بزرگی این خانه ها به گونه ای است که به عنوان مثال ابعاد متوسط یه خانه معمولی در آمریکا 2600 فوت مربع است در حالی که در این خانه های کوچک ابعاد بین 100 تا 400 فوت مربع است . اما مطمئنا هیچ قانون ثابته برای ساخت این روش از خانه لزومی بر وجودش نیست ولی اکثر این خانه ها در زمینی به ابعاد 400 فوت مربع ساخته میشوند .

خانه های کوچک یا اجاره ای هستند یا متعلق به شخص خاصند . این خانه ها ممکن است چرخدار و متحرک باشند یا پایه و اساس داشته باشند و ثابت باشند . اغلب این خانه ها ساختاری مستقل دارند و بعضا در محوطه خانه های بزرگ مستقر شده اند .

ممکن است جایی باشد که تعداد  متعددی از این خانه ها در آنجا پارک یا مستقر شده باشند .

برخی از این خانه ها را خود صاحبان آن ها بنا میکنند و برخی هم متناسب با شرایط خریداری میشوند . این خانه ها به شکل های مختلف با هندسه های متفاوت وجود دارند و هدف تمامی آنها ایجاد زندگی ساده تر و آرام تر در فضایی کوچک است .

به طور متوسط در مناطق سردسیر به سبب بهینه کردن مصرف انرژی خیلی بیشتر از این نوع خانه ها استفاده میشود .

برای کسانی که تا به حال زندگی در محیط کوچک را تجربه نکرده اند شاید وهم آور باشد ولی عوامل زیادی باعث گرایش به این جنبش شده است . از جمله عوامل محیطی ، طبیعت و عوامل مالی . زندگی در این خانه ها علاوه بر مزایای گفته شد جالب و کنجکاوانه است .

اغلب آمریکایی ها ½ تا 1/3 درآمد ماهیانه شان صرف سقف بالای سرشان می شود چرا که آن ها باید چندین سال وقت خود را صرف کنند تا بتوانند  خانه متوسط تهیه کنند و یا که با توسعه فرهنگ  اکنون بخرید ، بعداً بپردازید بیش از 70 در صد آمریکایی ها با هزینه های بازپرداخت زندگی میکنند .

عقایدی همچون با سخت کار میکنیم تا خانه بزرگتر داشته باشیم و پس از آن سخت کار میکنیم تا با وسایلی آن ها را پر کنیم حتی اگر استفاده ای نکنیم . بنابراین راه حل زندگی با آرامش بیشتر و هزینه کمتر چیست جز این که زندگی خود را کوچکتر و هدفمند تر کنیم .

بنابراین هیچ تعجبی ندارد که عده ای از مردم به این جنبش روی آورده باشند و سبک جدیدی برای زندگی خود رقم زده باشند .

TinyHouses-Infographic-1000wlogo-682x1024

در تصویر بالا میبینیم که درصد کسانی که این روش از زندگی را پذیرا هستند در خانم ها 55 درصد و در آقایان 45 درصد است .این موضوع نشان دهنده ی کمتر شدن زحمات نگهداری از خانه است که علاوه بر صرف وقت صرف هزینه سالانه چشمگیری هم د ارد . همچنین از هر 5 نفر 2 نفر بالای 50 سال دارند.

میزان رهن و اجاره در این روش از زندگی بسیار کم بوده و اغلب خودشان صاحبان ملک خود هستند . از لحاظ انواع هزینه های زیستی در این نوع از زندگی انقدر کم است که سالانه میشود با همان هزینه به راحتی به فارغ التحصیلان افزود .